środa, 12 lutego 2014

Wysokie Napięcie - poradnik dla początkujących

Parę dni temu wymieniłem „Smallworlda” na „Wysokie Napięcie”. Bardzo się cieszę z tej wymiany, bo już od dawna nosiłem się z zamiarem kupna gry z elementem licytacyjnym. „Power Grid”, był w tej kategorii pierwszy na mojej wishliście.

Z tego miejsca pozdrawiam też użytkownika forum.gry-planszowe.pl o nicku Piotr4k, z którym się wymieniłem. Transakcja szybka i bez najmniejszych problemów. Polecam.

Jak na razie miałem okazję zagrać tylko w dwie osoby, ale już dostrzegam potencjał i nie mogę się doczekać rozgrywki w większym gronie.

Tyle tytułem wstępu. A teraz przejdźmy do tego co tygrysy lubią najbardziej.
Oto trzynaście porad dla początkujących:

 1. Podczas kupna kolejnych elektrowni zwracajcie uwagę na to jakie elektrownie mają już rywale – jeżeli pozostali gracze podczas licytacji kupili już elektrownie węglowe, to warto zastanowić się nad kupnem elektrowni z innym paliwem. Gdyż ceny surowców, które „mają wzięcie” mogą być wysokie i trudno dostępne. 
 2. Każdy zakup elektrowni powinien być przemyślany pod względem jej ceny, paliwa i przydatności. 
 3. Jeżeli jako pierwsi kupujecie surowce i macie niewielki zapas gotówki, to warto zastanowić się nad kupnem większej ilości surowców niż aktualnie jest Wam potrzebne, tylko po to, aby inni mieli drożej ;) 
 4. Nie przepłacajcie za elektrownie wiatrowe, są bardzo dobre, ale po mimo wszystko lepiej nie wydawać na nie ostatnich pieniędzy. 
 5. Elektrownie nuklearne są bardzo dobre, ale na pewno nie na początku gry (1 faza) gdyż uran jest wtedy bardzo drogi i zwyczajnie nie opłaca się zasilać nimi miast. Lepiej poczekać, aż ceny paliwa spadną do wartości 7-8 Electro. 
 6. Podczas budowania miast koniecznie trzeba zwrócić uwagę na rynek bieżący elektrowni. Czasami warto decydować jako pierwszy podczas następnej faz kupowania, bo gracz z największą liczbą miast będzie rozpoczynał licytację. 
 7. Nie kupujcie miast, których nie możecie zasilić, zwłaszcza we wczesnej fazie gry, kiedy to kolejność zależy od jednego miasta. Pamiętajcie, że ostatni będą pierwszymi ;) 
 8. Trzymajcie swoją kasę w ukryciu, dzięki temu nie będzie można Was łatwo przelicytować, a gra nabierze dodatkowych emocji. 
 9. Pamiętajcie, że nawet 1 Elektro może mieć znaczenie! 
 10. Zaplanujcie całą turę zanim zacznie się licytacja
  - jak dużo miast możecie przyłączyć, przy aktualnym stanie gotówki,
  - ile kasy wydacie na paliwo.
  Dzięki temu można łatwo wykalkulować ile kasy zostanie Wam na licytacje. 
 11. Nie kupujcie za dużo elektrowni. Optymalna sytuacja to zakup maksymalnie 6 elektrowni. 
 12. Kontrola kolejności jest bardzo ważna, a umiejętne jej ustalanie może być kluczem do sukcesu. 
 13. I na koniec. Nie wydawajcie całej kasy podczas jednej fazy. (Kobiety mogą sobie podarować tą poradę, to silniejsze od nich ;)

Życzę miłego grania.
Źródło: boardgames.stackexchange.com

0 komentarze:

Publikowanie komentarza