wtorek, 3 września 2013

Jaipur - poradnik

Jeżeli ktoś szuka lekkiej karcianki, w którą może pograć ze swoją drugą połówką, to nie wiem czy może lepiej trafić. Cały urok tej gry polega na handlu: wymiana za towary, wymiana za wielbłądy i sprzedaż w najodpowiedniejszym momencie (z reguły przed przeciwnikiem) i ilości.
Gra ma proste zasady, które można wytłumaczyć w kilka chwil. Jest pięknie wykonana i wymaga sporo główkowania.
 1. Po pierwsze i najważniejsze - ta gra wymaga koncentracji. Tak więc należy całą uwagę poświęcić rozgrywce. Koniecznie starajcie się zapamiętać jakie karty bierze przeciwnik. Dzięki temu możecie przewidzieć jego posunięcia i sprzedać coś zanim on to zrobi. 
 2. Starajcie się sprzedawać towary jako pierwsi, zwłaszcza na początku gry, kiedy ich cena jest wysoka. Warto sprzedawać nawet pojedyncze sztuki. Wyjątkiem jest srebro, gdyż ma stałą cenę i można je dobrze sprzedaż w każdej chwili.
 3. W trakcie gry warto kolekcjonować poszczególne rodzaje kart i sprzedawać z bonusem. Ta zasada nie dotyczy złota i diamentów, gdyż ich sprzedaż prawie zawsze się opłaca (a już na pewno jeżeli sprzedajemy jako pierwsi).
 4. Jeżeli na rynku znajdują się trzy lub cztery wielbłądy, to trzeba wybrać odpowiedni moment, aby je zabrać. Inaczej możemy zasilić rynek drogimi kartami, które na pewno trafią do przeciwnika. Najlepszy moment na zabranie wielbłądów z rynku:
  • kiedy przeciwnik ma na ręku siedem kart,
  • kiedy ma jedną lub dwie karty i nie ma żadnego wielbłąda
 5. Warto pamiętać ile wielbłądów posiada przeciwnik, dzięki temu poznamy jego potencjalne możliwości wymiany na rynku. Pod koniec gry ta wiedza może się przydać do zdobycia dodatkowych pięciu punktów.

Kilka porad z instrukcji do gry:

 1. Wykorzystanie wielbłądów działa na zasadzie równowagi: Jeśli ich nie posiadasz to możesz mieć problemy gdy chcesz dobrać dużo kart a twoja ręka jest pusta. Jednakże jeśli dobierzesz wiele wielbłądów wtedy ryzykujesz, że zostawisz przeciwnikowi bardzo dochodowy rynek.
 2. Jeśli decydujesz się dobrać dużą grupę wielbłądów wtedy warto przeprowadzić tą akcję kiedy przeciwnik będzie miał już 7 kart na ręku. W takim przypadku, nawet jeśli rynek będzie ciekawy, będzie on musiał wymieniać karty i prawdopodobnie nie zabierze wszystkich interesujących go kart.
 3. Jeśli uważasz, że wkrótce mogą się pojawić niektóre wartościowe karty wtedy korzystna może okazać się wymiana, która zapełni rynek wielbłądami i tym samym zmuszając przeciwnika by otworzył ci grę.
 4. Są trzy główne źródła dochodów: 3 drogie towary, początkowe żetony w każdym zestawie oraz premie za dużą sprzedaż. Wszystkie trzy są istotne: nie pozwól by przeciwnik zgarnął lwią część diamentów, złota i srebra, jeśli możesz sprzedaj przed nim i staraj się zrealizować jedną lub dwie naprawdę duże sprzedaże!
Życzę miłego grania.

0 komentarze:

Prześlij komentarz