poniedziałek, 9 września 2013

Agricola - poradnik dla początkujących

To jedna z pierwszych gier jakie kupiłem. Agricolowe szaleństwo trwało u nas bardzo długo. Potem było wiele innych gier, a teraz znowu do niej wracamy.
 Z rodziną graliśmy na początku w wariant rodzinny, a z kumplami w standardowy (ze wszystkimi kartami).
Muszę przyznać, że uprawianie roli, hodowanie zwierząt i płodzenie potomstwa, to bardzo ciekawe zajęcia.
Wbrew pozorom Agricola nie należy do gier prostych. Trzeba trochę pograć, aby nabrać doświadczenia i zdobywać ponad 40 punktów.

Szukałem w sieci ciekawych porad i trochę udało mi się odnaleźć:

  1. Już na początku gry zacznijcie dbać o żywienie rodziny, to jeden z najważniejszych elementów gry. Byłoby idealnie gdyby sposób żywienia Waszej rodziny był inny niż pozostałych graczy.
  2. Nie zapominajcie o innych sposobach zdobywania żywności niż pieczenie chleba czy ubijanie zwierząt. Większe usprawnienia mogą generować jedzenie za drzewo lub trzcinę, niektórzy pomocnicy też mogą mieć wpływ na ilość jedzenia. A i z warzyw też można nieźle wykarmić rodzinę.
  3. Postarajcie się o potomstwo jak najszybciej. Dodatkowy członek rodziny, to dodatkowa akcja do wykonania w turze. 
  4. Starajcie się koncentrować na jak najszybszym powiększaniu rodziny to jedna z częściej stosowanych strategii.
  5. Bądźcie elastyczni i przygotowani na zmianę swojej strategii (przydaje się plan B, a nawet i C), obserwujcie co robią inni gracze i reagujcie na bieżąco. Często lepszym wyborem jest zmiana strategii na inną, (jeżeli widzimy, że przeciwnicy, mogą nam ją skutecznie zablokować) niż kurczowe się jej trzymanie.
  6. Wielu graczy preferuje własny styl gry. Kluczem do zwycięstwa jest świadomość tego, że nie zawsze będziemy mogli zagrać tak jak lubimy. Umiejętne przystosowanie się do sytuacji jaką mamy na stole często może przeważyć o wygranej.
  7. Ważna jest również umiejętność gospodarowania niewykorzystanymi zasobami. Jeżeli inni walczą o drzewo, aby rozbudować dom, to Wy zajmijcie się uprawą, lub hodowlą. 
  8. Optymalne zarządzanie zasobami nie jest łatwe, ale na pewno przynosi dobre efekty. Starajcie się wykorzystywać zasoby na bieżąco i nie marnować akcji, na zbieranie czegoś, co aktualnie jest Wam zbyteczne.
  9. Nie przesadzajcie z zabieraniem pierwszego gracza. Róbcie to tylko wtedy, kiedy zależy Wam na konkretnym zasobie, a obawiacie się, że przeciwnicy sprzątną Wam go z przed nosa.
  10. Akcje dzięki, którym można jednym członkiem rodziny zrobić dwie rzeczy (Obsiej pola oraz/lub Upiecz chleb) są szczególnie wartościowe, starajcie się nie marnować ich potencjału i zawsze wykorzystywać dwie możliwe akcji z karty.

Życzę miłej zabawy.


0 komentarze:

Prześlij komentarz