piątek, 18 października 2013

Cytadela - poradnik

Cytadela to jedna z tych gier, które bardzo lubię, ale nie mam z kim grać.
Nikt z moich znajomych za nią nie przepada.
Nie mam pojęcia jak można jej nie lubić. Jest prosta, można kombinować, blefować, kraść i zabijać. Normalnie GTA w średniowieczu ;)

Cytadela jest taktyczno-psychologiczną karcianką, w której poker fejs jest bardzo przydatną umiejętnością.
To gra, w której musicie zastanowić się, co myśli przeciwnik, że Wy sobie myślicie. Albo sprawić, żeby pomyślał, że Wy sobie myślicie, co innego niż faktycznie myślicie.

W tej grze nie ma przyjaciół, rodziny i znajomych – są tu tylko przeciwnicy, którzy będą bacznie przyglądać się waszej twarzy i kartom na stole.

Oto kilka porad, które udało mi się dla Was zebrać:

  1. Nigdy nikomu nie ufajcie podczas gry. Przyjazne spojrzenia można prawie na pewno odbierać jako dwulicowość, a chęć niesienia pomocy na pewno zakończą słowa "...i ty Brutusie...".
  2. Zanim wybierzecie swoją rolę obejrzyjcie dzielnice innych graczy, zerknijcie na ilość złota i policzcie ile mają kart na ręku.
  3. Jeżeli nie chcecie zostać zabici przez zabójcę - to sami musicie zabijać.
  4. Budujcie dzielnice na bieżąco, nie przetrzymujcie zbyt dużych ilości złota.  Pamiętajcie, że okazja czyni złodzieja.
  5. Nie warto też kolekcjonować dużej ilość kart. Magik to dość często wybierana postać, która zdecydowanie bardziej woli upiec dwie pieczenie na jednym ogniu (komuś zaszkodzić i sobie dobrze zrobić). Jak to mówią okazja czyni magika ;)
  6. Jeżeli jesteście na prowadzeniu, to w finałowej turze warto zabić Generała. Tak na wszelki wypadek.
  7. Wbrew pozorom okradanie Kupca nie jest takie opłacalne jak mogłoby się wydawać. Bo Kupca wybiera ten, kto potrzebuje kasy.
  8. Koniecznie okradaj architekta jeżeli, któryś z graczy mam dużo złota ;)
  9. Budowanie dzielnic w rożnych kolorach opłaca się nie tylko z powodu  bonusu na koniec gry. Skutecznie odwraca uwagę od konkretnego koloru dzielnic i postaci do nich przypisanych. Mniejsza szansa na trafienie przez zabójcę lub złodzieja.
  10. Starajcie się nie budować dzielnic w kolorach jakich jest już dużo na stole, bo postaci do nich przypisane, będą one na pewno częściej atakowane niż inne.

Życzę dobrej zabawy.0 komentarze:

Prześlij komentarz