środa, 28 sierpnia 2013

Tzolk'in - Jak zdobywać więcej punktów.

Od ponad miesiąca gram z kumplami tylko w Tzolk'ina. Tak bardzo nam się spodobał, że całkowicie zdominował nasze piątkowe spotkania planszówkowe.
Mało tego, koledzy nawet zarejestrowali się na BGA, żeby można było czasami w tygodniu pyknąć jakąś partyjkę.

Od jakiegoś czasu szukam porad i strategii, żeby zwiększyć ilość punktów zdobytych podczas gry. Szukałem i znalazłem. Oto dziesięć porad, które mogą Wam pomóc w zdobyciu większej ilości punktów.
Autorem tych porad jest Peter Schoeler.

 1. Uwaga ogólna: gracz, który najskuteczniej pozyskuje zasoby i efektywnie przemienia je w punkty zwycięstwa częściej wygrywa. Starajcie się wykorzystywać czynności, które dają największe korzyści na kołach.
 2. Cztery główne strategie: 
  • Świątynie (koło: Palenque, rozwój: Rolnictwo) - zdobywanie punktów dzięki podnoszeniu pozycji w świątyniach.
   W tej strategii zdobycie co najmniej 24 punktów na koniec pierwszej ery jest kluczowe, zwłaszcza w grze na dwie osoby. Starajcie się rozwinąć rolnictwo na poziom 3 i korzystać z bonusu tego rozwoju. Warto też zdobyć czaszkę z zielonej świątyni w pierwszym kwartale. Starajcie się pozyskiwać duże ilości kukurydzy i za pomocą koła Uxmal awansować w świątyniach, wymieniać na surowce i budować budynki. Jeżeli w grze znajdują się jakieś monumenty, które mogą wam się przydać (mnożniki za urodzaj i wycinkę) to warto się nimi zainteresować. Polecam dobrać co najmniej dwóch ludków, dla większej elastyczności.
  • Monumenty (koło: Yaxchilan, rozwój: Pozyskiwanie surowce) -  zdobywanie punktów dzięki monumentom.
   Ta strategia jest bardzo rzadko wykorzystywana samodzielnie.  Koniecznie musicie zdobyć 3 poziom rozwoju w pozyskiwaniu surowców. Korzystajcie z pola 5 (2 kamień + 2 złoto + 2 kukurydza) na kole Yaxchilan. Wymieniajcie surowce, na te których aktualnie potrzebujecie. Warto również zainteresować się strategią pomocniczą.
  • Budynki (koło: Tikal, rozwój: Technologia konstrukcji) - zdobywanie punktów dzięki budynkom.
   Strategia często łączona z budowaniem monumentów. Jak najszybciej trzeba rozwinąć technologię konstrukcji na 3 poziom i bardzo często korzystać z pola 2 (wznieś jeden budynek) na kole Tikal. Rozwincie pozyskiwanie surowców (za pomocą budynków) do poziomu 3. Używajcie pola 5 (pozyskiwania surowców) na kole Yaxchilan (do budowy monumentów). Kukurydzę pozyskujcie poprzez pierwszego gracza, błaganie, pole 5 Yaxchilan, lub w ostateczności poprzez wymianę.
  • Kryształowe czaszki (koło:Chitzen Itza: rozwój: Teologia) - zdobywanie punktów za pomocą czaszek.
   To bardzo efektywna strategia zwłaszcza w połączeniu ze świątyniami, oraz 2 poziomem Teologii (awans w świątyni za dodatkowy surowiec). Postarajcie się zdobyć czaszkę na koniec 1 kwartału. Koniecznie rozwińcie Teologię do 3 poziomu. Efektywne wykorzystanie potencjału tej strategii wymaga co najmniej dwóch ludzi więcej.
 3. Płytki dóbr początkowych: jeżeli macie taką możliwość, to zawsze warto wziąć płytkę z rozwojem surowców (+drzewo), a nawet płytki, które w sumie dadzą (+drzewo+kamień), przy czym trzeba wziąć pod uwagę małą ilość kukurydzy, które one dodają na start (w sytuacji kiedy będziecie trzecim lub czwartym graczem w kolejności może mieć problem z rozstawieniem ludków).
  Ciekawym wyborem mogą również być płytki z dwoma poziomami w zielonej świątyni. Może to być pomocne w zdobyciu czaszki po pierwszym kwartale.
  Uniwersalnym wyborem, w prawie każdej sytuacji jest wybór płytek z dużą ilością kukurydzy.
 4. Pierwsza tura: starajcie się wystawić jak najwięcej pracowników. Ciekawym przykładem jest wystawienie dwóch ludków na polach Tikal 0 i 1, oraz na Yaxchilan 0, dzięki temu w kolejnej turzej możemy zdobyć jeden rozwój i zbudować farmę (jeżeli jest dostępna). Można też poczekać z rozwojem i rozwinąć dwa za jednym zamachem, dwie tury później (w tym czasie reszta ludków pozyskuje surowce).
 5. Karmienie pracowników: jeżeli nie masz rozwiniętego rolnictwa na poziome 3 (+2 kukurydza) to staraj się nie korzystać z koła Palenque (no chyba, że masz na prawdę dobry powód) w celu pozyskiwania kukurydzy. Lepiej kupić co najmniej jedną farmę w pierwszym kwartale gry i trzy farmy w drugiej połowie (to chyba jedne z najlepszych budynków w grze). Kukurydze można też pozyskiwać z koła Yaxchilan razem z surowcami lub wymieniać za surowce na kole Uxmal. Staraj się wykorzystywać kukurydzę jako opłatę za postawienie ludka niż do ich żywienia. 
 6. Koniec gry: przygotowania do końcowego podliczania punktów trzeba zaczynać już na początku czwartego kwartału. Postaraj się o surowce do budowy i dobre miejsca na kole Tikal i Uxmal. I Pamiętaj, że zawsze warto mieć przy sobie co najmniej jedną kukurydzą więcej. Tak na wszelki wypadek, gdyby komuś omsknęła się ręka i przekręci koło dwa razy
Powodzenia i miłej zabawy.

Źródło: BGG

0 komentarze:

Prześlij komentarz